Psia karma – tanie a skuteczne kulki proteinowe

Psia karma na tanie i ekonomiczne kulki proteinowe? Sam na początku nie wierzyłem w to co czytam i jak psie jedzenie ma się do kulek proteinowych, mało tego na początku wydawało mi się, że to jakiś obłęd! Ale w wędkarstwie wszystko jest możliwe… Łapanie karpi na smak truskawkę? Przecież karpie nie znają tego smaku/zapachu a jednak wiele karpi zostało złowionych na ten właśnie zapach.

Dlaczego psia karma miałaby być mniej skuteczna ?

No właśnie skoro karpie łowimy na wanilię, truskawkę itp. Dlaczego akurat psia karma miała by nie działać nie byłbym sobą gdybym nie przetestował tego na własnej skórze. Wiele czytałem na blogach, forach internetowych, że ludzie łapią na psie smakołyki, dlaczego i ja miałbym nie spróbować w zrobienie parę kulek proteinowych. Metody prób i błędów niestety, ale ja tak działam nie zepsuję czegoś nie nauczę się.

Psia karma

Co zawiera psie jedzenie i czy każda nadaje się do kulek proteinowych?

No właśnie co takiego zawiera nasz dziwny dodatek do kulek? Tutaj przychodzi nam z pomocą opakowanie gdzie możemy sprawdzić najbardziej interesujące nas pytania

 • Ilość białka w psiej karmie
 • Zawartość węglowodanów
 • Zawartość tłuszczy
 • Zawartość witamin
 • Inne ważne składniki

U góry mamy zawarte najważniejsze informacje, które nas tak naprawdę interesują. Wybierając pokarm dla psów użyjcie właśnie tych kryteriów bo w/g mnie one są najważniejsze. Unikajmy psich pokarmów które mają małą zawartość białka, bo wiele one nam nie wniosą do naszego mix-u do naszych kulek. Oczywiście stosuję tutaj psią karmę suchą chociaż słyszałem i o takich którzy używają i inne pokarmy. Starajmy się kupować psią karmę z górnej półki nie najtańsza. Kulki proteinowe można robić na wiele sposobów i tylko zależy od nas co w nich użyjemy.

Jak zrobić kulki z psiej karmy ?

Gdy zdecydujemy się już na zakup odpowiedniej dla nas karmy musimy ją zmielić tutaj tak naprawdę czym je zmielicie to zależy głównie od was ręcznie, maszynką, młynkiem ważne aby ją zmielić na mączkę.

Przepis na kulki z psiej karmy

W sieci znajdziemy wiele przepisów na kulki proteinowe z psiej karmy jednak ja podaje troszeczkę ulepszony który sprawdził się u mnie na mojej wodzie. Co właściwie można na nie złowić? W zasadzie każdą rybę karpie, a także leszcze chętnie zjadały te kulki.

 • 30% Psiej karmy
 • 20% Mąki kukurydzianej
 • 20% mąki sojowej
 • 10% mleka w proszku lub serwatki
 • 10% Bird food może być zmielony pokarm dla gołębi, kanarków
 • 10% Mąki rybnej LT94 – Nie koniecznie podnosi zawartość protein

W/g mnie to są bardzo ekonomiczne kulki można do nich dodać jakiegoś zapachu który jest u was skuteczny na łowisku w moim przypadku często robię z truskawką lub wanilią leszcze takim kulkom nie mogą się oprzeć. Wiosną robię małe kuleczki 12mm a latem 16 lub 20mm. Ten przepis można spokojnie pod siebie modyfikować jak widzicie dodałem tutaj jeszcze mączki rybnej co nie jest konieczne w mix-ie z karmy dla psów jednak pamiętajmy że właśnie ta mączka podnosi nam w kulce zawartość białka.

Jak zrobić kulki?

Tutaj już nie ma wiele do pisania całość składników mieszamy dokładnie składniki z mączek gdy mamy już wymieszane zaczynamy produkcję naszych tanich a skutecznych kulek proteinowych. 10 jajek ja daje bez skorupek, a czy dodawać skorupki jaj czy nie do kulek to już temat na osobny artykuł 🙂 Mieszamy część płyną 10 jajek + np zpach jaki chcemy użyć do tego dosypujemy nasze wymieszane wszystkie mączki i ubijamy ciasto by nie kleiło nam się do rąk a nie było zbyt twarde by dobrze by dało się je wycis a później rolować. Gdy mamy już gotowe kulki przy użyciu rollera lub ręcznie kto jak woli 🙂 wrzucamy je do gotującej wody i czekamy aż nam wypłyną do góry po wypłynięciu gotujemy jeszcze max 2minuty. Kulki mamy już gotowe teraz najlepiej wysuszyć je przez 2-3 dni w temperaturze pokojowej lub jak mamy wiosnę lub lato na świeżym powietrzu, nie kładziemy kulek na zbyt mocne słonce lub bardzo blisko kaloryfera mogą nam popękać! Tak wysuszone kulki możemy śmiało brać na zasiadkę lub nadmiar zamrozić wtedy wybieramy sobie kulki kiedy nam są potrzebne. Jeśli mamy zamrożone kulki warto je jeden dzień przed zasiadką odmrozić a czasem takie kulki dzień przed zasiadką dip-uję zewnętrznie to jeszcze bardziej są atrakcyjne.

Pokazałem wam jak zrobić kulki z psiej karmy naprawdę tanim kosztem a skuteczne, sam osobiście czasem na wiosnę lub jesień robię takie kulki jednak ostatnimi czasy moje przepisy i mixy są bardziej rozbudowane. Mam nadzieję że wam pomogłem i teraz każdy będzie miał łatwy skuteczny przepis na kulki proteinowe w niskiej cenie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *