Kulki proteinowe na leszcza ? skuteczne leszczowe kulki

Witam wszyscy piszą o kulkach proteinowych na karpia, to zrozumiałe ale czy faktycznie ktoś robi kulki na leszcza i czy w ogóle ma to sens? Na wszystkich forach,blogach, czasopismach czytamy że leszcze najlepiej biorą na białe,czerwone robaki lub pinkę no tak coś w tym jest… Ale odpowiedzmy sobie na pytanie łapiąc leszcze na pinkę lub białe robaki ile złowimy narybku tego gatunku takie 15-20cm leszczyki bardzo chętnie zjadają małe robaczki nie mówię że nie. Ja do sprawy podszedłem troszkę inaczej…

Leszcz dużo i grubo – nęcenie

Każdy wie że łowiąc leszcze musi mieć on obficie napełnioną stołówkę, leszcze to ryby stadne więc jak wpadnie nam ławica a chcemy je dłużej przytrzymać muszą coś mieć do roboty sprawa pierwsza to zapach, druga to jedzenie które pomoże nam przytrzymać leszczyki dłużej w łowisku więc dlaczego je troszkę nie poselekcjonować i zrobić kulki dla nich ? Przecież to nie jest dużo roboty mając np maszynkę do wyciskania ciasta łatwo zrobimy pellet i kulki. No dobra wypadałoby napisać coś więcej na temat leszczowych kulek…

Wiosenne kulki – jaki smak i zapach

Robiąc wiosenne kulki tutaj jest podobnie jak w przypadku karpia wczesną wiosną, wiosną leszcze szukają jak najwięcej białka przed tarłem leszcza, kiedy jest tarło leszcza pisałem o tym w poprzednim artykule. Wracając do tematu robiąc kulki proteinowe na leszcza na wiosnę używam w swoim mixie ok 30% a nawet nie raz 40% mączek które zawierają duże ilości białka, czyli na ok 1kg mixu przychodzi 30-40% mączek rybnych jak leszcze tak i karpie a nawet powiem inaczej wszystkie ryby chętnie żerują na takich kulkach. Jest wiosna nie sypiemy tak obficie kulkami jak przez lato kto nie potrafi kupić mączki rybnej, chociaż w dobie internetu to nie powinien być żaden problem może użyć psiej karmy, tak psia karma mielona na drobny pył jak mączka. Na temat psiej karmy do kulek chyba napiszę osobny artykuł więc tutaj napiszę tylko tyle… Psia karma najlepiej z wołowiną z górnej lub średniej półki cenowej, jak ostatnio kupowałem to kosztowała coś nie całe osiem złotych za pół kilo więc majątek to nie jest !

Kulki proteinowe na letnie dni leszczowe

Latem zawsze sypiemy bardziej obficie szczególnie jeśli chodzi o większe wody np. zbiorniki zaporowe. Czy używam wtedy aż 30-40% mączek rybnych właśnie nie, przeważnie schodzę do 10-20% lub nawet wcale nie dodaję mączek rybnych ani psiej karmy są zrobione na typowych mączkach łatwo dostępnych są to przeważnie kulki owocowe typu wanilia -karmel, wanilia lub korzenne o których pewnie też będzie inny artykuł do większości kulek dodaję ziele mielonego nostrzyka działa on bardzo pobudzająco na leszcze np na jajko dodaję nie całą małą łyżeczkę mielonego nostrzyka. Pamiętajmy też że leszcz lubi na słodko więc warto tutaj użyć jakiegoś słodzika lub po prostu cukru waniliowego.

Jesienny leszcz a jakie kulki ?

No i znowu wracamy do pytania jakie kulki na leszcza jesienią, tutaj sprawa ma się podobnie jak wiosną ryby potrzebują więcej białka więc znowu nasz mix uzupełniamy o mączki rybne lub psią karmę czasem killerem wczesną jesienią może okazać się mączka piernikowa w tym czasie jak ktoś łowił leszcze często w naszej zanęcie ląduje właśnie zanęta leszczowa o zapachu piernika no cóż dużo tu pisać leszcze lubią ten zapach tak jak w przypadku nostrzyka czy wanilii. Jesienią raczej leszcze łowimy w głębszych miejscach im ziemnej tym głębiej gdyż leszcze się przygotowują do zimowych siedlisk.

Przepis na kulki leszczowe

Z racji tego że kulki leszczowe a karpiowe różnią się w moim wykonaniu staram się ich nie robić jakiś „wypasionych” bardzo drogich co w przypadku kulek proteinowych na karpia jest czasem nieuniknione. Podam przepisy na kulki wiosna,lato, jesień… Wrzucam zdjęcie kuleczek świeżo robionych mi się one sprawdzają doskonale

KUlki na leszcza
domowe kulki proteinowe

Przykładowy mix – Po prawdzie tych mix50/50 mam więcej ale taki przykład

  • 30% Mąka kukurydziana
  • 30% Mąka sojowa
  • 10% Mąka ryżowa
  • 10% mąka pszenna
  • 10% serwatka lub mleko w proszku
  • 5% Makuchy
  • 5% bird food

Czyli powyżej mamy mix podstawowy to jest mój przykładowy w necie jest tego dużo ja wybrałem taki dobrze się roluje i nie mam z nim problemu… kulki wiosenne np. 70% mix-u bazowego 30-40% maczka rybna lub psia karma. Wiosenny mix na lato czasem robię z mączką rybną czasem bez niej zależy do jakich celów… Np dodaję 10% do kulek zanętowych lub tylko sam zapach czyli można dać np do tego mix-u w zasadzie każdy słodki,owocowy zapach typu wanilia itd… Jesienią podobnie jak wiosną 30-40% białka

Szybko pracujące czy wolno ?

Od czego zależy czy nasza kulka proteinowa pracuje szybko czy wolno ? Ma na to wpływ wiele czynników dwa najważniejsze to temperatura wody i z jakiego mixu i dodatków jest skonstruowana nasza kulka proteinowa głupi przykład jak np dodanie więcej bird food nasza kulka będzie szybciej pracować ale uwaga dodanego za dużo spowoduje że w czasie rolowania, rolowni-cą naprawdę będziemy przeklinać bo nadmiar-na ilość będzie powodowała że nasze kulki naprawdę się będą źle rolowały. Zapomniałem także dodać że podczas robienia kulek proteinowych zawsze robię z tego samego ciasta ciut pelletu tyle że go nie gotuję tylko suszę pracuje on wtedy naprawdę szybko w wodzie

2 thoughts on “Kulki proteinowe na leszcza ? skuteczne leszczowe kulki”

  1. Dziękuje za mix, jest serio prosty a może być naprawdę skuteczny na leszcza… Czy poza leszczami udało się panu wyciągnąć na nie go inne ryby ? Czy tylko leszcze ?

  2. Witaj, na ten mix 50/50 złowiłem praktycznie każdą rybę płoć 35cm, leszcze to wiadomo ale także i karpie nie gardziły kulkami jak wpłynęły w łowisko… Także parę razy skusił się lin i kleń… W zasadzie każda ryba zależy jak go wykończysz czego użyjesz do wykończenia kulki czy to będzie owocowa typu np. truskawka, wanilia itp czy też kulki „śmierdziuchy” o smaku ryby,ślimaka itd 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *