Karp – jak złowić jego zwyczaje

Wiele osób chce zaczynać swoją przygodę z wędkarstwem od właśnie złapania karpia i niestety bardzo szybko się zraża. Karp to ryba dla cierpliwych? Powiedziałbym że tak jeśli chcemy się wyjątkowo nastawić na ten gatunek ryb to wymaga to wiele czasu i poświęcenia a także znajomość zwyczajów tej ryby. Szczęście początkującego nie mówcie że nie spotkaliście się z tym ? Bo ja słyszałem nie raz „wziąłem wnuczka,kuzyna,kolegę na ryby i złapał więcej niż ja ” No cóż tak czasem bywa i nic na to nie zrobimy. Jeśli decydujemy się na pierwsze połowy zaczynamy naszą przygodę z wędkarstwem nie decydujmy się od razu na karpia to samo przyjdzie z czasem.

Karp dla cierpliwych

Nie jednokrotnie nęciłem jedne miejsce przez tydzień a nawet dwa zanim na dobre zawitały u mnie karpie na łowisku nie jest to żadną regułą że złapiemy go za 2-3 dni czy czasem za 2-3 tygodnie trzeba być cierpliwym i nęcić systematycznie a na pewno prędzej czy później zaczną odwiedzać naszą miejscówkę i staną się mniej ostrożne. Podstawowa reguła to nęcić o stałych porach wytrwale przez 2-3 tygodnie nawet nie każdy ma na to czas no i oczywiście kasę.

Czym nęcić karpie ?

Karpie najchętniej nęcę kulkami proteinowymi, pelletem oraz kukurydzą nie z puszki bo wyjedzą nam je małe ryby takie jak płocie czy leszcze musi to być gotowana kukurydza czasem zdarza mi się nęcić kawałkami nie dogotowanych ziemniaków nie raz przy takim nęceniu niedogotowanymi ziemniakami zdarza się jako przyłów piękny lin. Z wiosny nie nęcimy dużo warto o tym pamiętać bo to jest częsty błąd początkującego karpiarza najlepiej robić to punktowo używając materiałów PVA

Na co go można złowić ?

Ja najchętniej łowię na kulki proteinowe ale własnej produkcji także nimi nęcę po jakimś tam czasie karpie przyzwyczają się do naszych kulek i chętnie zaglądają w nęcone miejsce nie tylko karpie bo mam na koncie ładne amury które także lubią słodkie owocowe kulki. Jakie kulki są najbardziej łowne? Pisałem już o tym nie ma złotych kulek proteinowych każde łowisko jest inne i najlepiej jak sami ich przyzwyczaimy do jakiegoś smaku u mnie najlepiej sprawdziły się nie truskawka a dziwne bo często czytam na forach i na innych łowiskach jest bardzo skuteczna ale widzicie nie u mnie. U mnie na łowisku dodam że jest to zalew najlepiej sprawdziły się kulki proteinowe waniliowe lub malinowe wszystkie oczywiście mojej roboty, jedynym minusem moich kulek, a może plusem jest to że chętnie także spożywają je leszcze. Poza kulkami proteinowymi na które chętnie łowię często zdarza mi się po uprzednim nęceniu oczywiście łowić na gotowaną kukurydzę opisałem wcześniej sposób jak ją gotuję więc warto poszukać na blogu. Jeśli chodzi o nęcenie i łowienie na kukurydzą twardą dodam tylko że jest to naprawdę tanie w porównaniu do zakupu kulek itd, no i oczywiście łatwo i szybko można ją przygotować.

Gdzie szukać karpi ?

Zaraz po zejściu lodu karp jest jeszcze w głębokiej wodzie co nie raz to udowodniłem łowiąc go właśnie w głębokich miejscach 6-7 metrów a nawet i więcej ale uwaga wraz z pogodą i coraz cieplejszymi dniami na wiosnę. Karp lubi iść na płyciznę by tam się wygrzewać tam go można szybko spotkać, na płyciźnie jest cieplejsza woda a także więcej owadów wodnych które także tam wędrują w pogoni za cieplejszą wodą. Po wiośnie karpie się rozpraszają po całym zbiorniku. Jakie miejsca warto wybrać,gdzie może występować karp? Polecam zwalone drzewa, krzaki itp. Karp czuje się tam po prostu bezpiecznie.

1 thought on “Karp – jak złowić jego zwyczaje”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *