Jesienią na karpia – Październik|Listopad

Nadchodzą coraz chłodniejsze dni jednak wielu wędkarzy nie odstawia jeszcze wędek w kąt, ci którzy to robią, robią wielki błąd. Jak się okazuje na jesień karpie są aktywne i można je z powodzeniem łowić. Jak wiemy jesienią na karpia warto się nastawić jeszcze. Jak pokazują statystyki to właśnie jesienią złowiono największe okazy.

Jesienne karpie

Jaka taktyka na jesień

Jesień to pora kiedy karpie zbierają pokarm przed zimową porą, chłodna woda pokazuje nam że wtedy karpie zbierają mocno treściwy pokarm ale na czym najbardziej się warto skupić ? Przede wszystkim to wybór odpowiedniego miejsca, dobra miejscówka zapewni nam 80% sukcesu a taktyka i mocowanie zestawów końcowych następne 20% Dobór odpowiedniej przynęty także odgrywa dużą rolę.Gdzie szukać karpia jesienią ? Tutaj ciężkie pole do popisu nie dla jednego wędkarza. Tylko dobra obserwacja wody pomoże nam ustalić gdzie karpie się znajdują. Czasem to były miejsca przy brzegu za trzcinami na głębokości nawet nie całego 1m. Czasem było to miejsca 2-3m gdzie karpie jesienią odwiedzają takie miejscówki, gdzie zbierają resztki ślimaków,podwodnej roślinności czy też larw ochotki. Nie jednokrotnie z sukcesem łowiłem na głębokościach 5m+ Więc tutaj warto poświęcić trochę czasu aby je zlokalizować.

Październik listopad – przynęta na karpia.

Październikowe i listopadowe karpie są jeszcze w ruchu wiele tutaj odgrywa temperatura wody gdy przychodzą już naprawdę zimne dni pamiętajmy że woda w głębokich miejscach ma bardziej stabilną temperaturę. Większość czasopism,for-ów, blogów pisze że karpie jesienią łowimy na kulki proteinowe tak zwane śmierdziele jednak nie jest to w/g mnie żadną regułą zawsze mam w torbie jeszcze kulki proteinowe owocowe… Jakie o tej porze owocowe używam? Ogólnie klasyk czyli truskawka a także żurawinę te kulki mam zawsze w torbie i czasem gdy okazuje się że karpie na śmierdziuchy nie reagują wieszam taką kulkę i nie raz na karpiowej zasiadce mnie to zaskoczyło wyciągając w chłodny dzień karpia na kulkę truskawkową lub żurawinę 🙂 Poza śmierdziuchami i owocowymi kulkami czasem także można próbować na tak zwane łamańce często a raczej napiszę najczęściej to jest u mnie ryba/truskawka. Ktoś kto sam komponuje kulki proteinowe wie że także czosnek jest dobrym zapachem na jesienne karpie. Najczęściej jednak na jesienne połowy łowi się karpie na kulki śmierdziuchy. Jakie smaki się akurat u mnie sprawdziły?

Turbo ślimak na jesień
  • Racicznica
  • Turbo ślimak
  • Ochotka
  • Kulki szprotowe
  • Kryl

Tak więc podsumowanie, karpie w chłodnej wodzie pobierają, szukają zanęt i przynęt z większą ilością białka dla tego bardzo dobrze sprawdzają się tutaj mączki rybne które są dozowane w mix-ach nawet do 30-40% dzięki temu podnosi ona bilans kulki w proteiny.

Zanęty na chłodne dni karpiowe

Jak przez lato i koniec lata była dobra kukurydza zanętowa tak na jesień staram się jej dodawać mało lub wogóle. O tej porze roku najlepiej sprawdza się pellet i kulki proteinowe i to z górnej półki. Następną zasadą nęcenia w chłodne dni to nie jest dużo, nie sypiemy tyle towaru co przez lato. Ogólnie preferuję dwie taktyki albo siatki,woreczki PVA, albo garść na jeden zestaw i ogólnie to mi się najlepiej sprawdza łowiąc karpie w zimnej wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *